Ogrody Bonifratrów

 

 

Inwestor

INWESTOR Z MISJĄ

 

Ogrody Bonifratrów powstaną w niezwykle ciekawym zakątku Przedmieścia Oławskiego, w miejscu historycznym i naładowanym pozytywną energią. To wszystko za sprawą znanego z otwartości i dobroczynności głównego inwestora - Zakonu Bonifratrów.


Bonifratrzy postanowili przeznaczyć część swojego terenu pod budowę nowoczesnych apartamentów miejskich. Pozwoli to przyszłym mieszkańcom zamieszkać w miejscu, z którego wszędzie jest blisko, a Zakonowi inwestycja pomoże w odrestaurowaniu klasztoru. Trzeba bowiem wiedzieć, że każde działanie Bonifratrów podporządkowane jest wyższemu celowi społecznemu.

 

BONIFRATRZY WE WROCŁAWIU

 

Warto poznać chociaż w pigułce historię znanego, nie tylko we Wrocławiu, Zakonu.
Bracia na czele z przeorem przybyli i osiedlili się na stałe we Wrocławiu 1 listopada 1711 r. Jednak za właściwą datę rozpoczęcia działalności oraz oficjalną datę założenia konwentu i szpitala przyjmuje się 14 maja 1712 r.


Od samego początku bracia wcielali w życie zasadę pomagania innym, niezależnie od  wyznania. Ciekawostką jest to, że pierwszym przyjętym do szpitala pacjentem był protestant. Bonifratrzy kojarzeni byli z pełną poświęceń działalnością na rzecz innych. Nierzadko można więc spotkać się także z takimi nazwami, jak: Bracia Miłosierdzia, Dobrzy Bracia czy Bracia Szpitalni.


Godłem Bonifratrów jest owoc granatu symbolizujący udzielającą się światu miłość bożą. Oprócz trzech zwykłych ślubów zakonnych, dodatkowym jest czwarty – służenie chorym. Dlatego też bracia prowadzą szpitale, hospicja oraz apteki. Ciekawostką jest to, że jako pierwsi zastosowali narkozę i wprowadzili kartę pacjenta.

 

Z NATURĄ W TLE

 

Bardzo ważne miejsce w działalności leczniczej Bonifratrów zajmują zioła. Już od wczesnego średniowiecza rozwijano wiedzę o właściwościach zdrowotnych ziół, a w niektórych klasztorach wykształcił się także zwyczaj uprawiania ziół w ogrodach.


Szałwia lekarska, koper włoski, mięta, rozmaryn czy lubczyk to tylko niektóre ze słynnych stosowanych przez Zakon ziół. Z czasem zaczęto wzbogacać zasoby  o zioła przywożone z podróży misyjnych. Rozwój medycyny konwencjonalnej sprawił, że zioła zaczęły pełnić rolę bardziej wspomagającą, chociaż dziś na nowo przypisuje się im olbrzymią moc. Wielu twierdzi, że mieszanki ziołowe pomagają w leczeniu wielu schorzeń. Najpopularniejszym i najstarszym lekiem robionym przez Bonifratrów jest Balsam Jerozolimski, który zwalcza w szczególności dolegliwości górnych dróg oddechowych, przeziębienia i duszności.


Warto wiedzieć, że Bonifratrzy, poszukując przyczyn i rozpoznając choroby, opierają się na gruncie współczesnej wiedzy medycznej,  podchodząc odpowiedzialnie do kuracji ziołami.


Natura odgrywa dużą rolę w działaniach Zakonu, dlatego też przedsięwzięcie deweloperskie nie mogło przyjąć innej nazwy, jak Ogrody Bonifratrów. Jest to uzasadnione tym bardziej, że w miejscu powstającej inwestycji rzeczywiście dawniej usytuowany był ogród. Z racji swojego położenia inwestycję cechuje miejski charakter, ale z uwagi na wielowiekową tradycję tego miejsca nie może zabraknąć akcentów natury.  

 

 

537 80 20 20

Standard wykończenia »

Inwestycja w liczbach »

Lokale usługowe »